Blog / Ako v zime správne vetrať?

Aj vy sa pýtate, ako v zime vetrať tak, aby sa Vám pri oknách netvorila pleseň?

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, zima vytvára dokonalé prostredie pre tvorbu plesní.

Je to hlavne z dôvodu, že sa v miestnostiach drží vlhkosť. Plesne na prvý pohľad nemusia byť zjavné, spôsobiť ich môže sušenie bielizne v miestnosti. 

Viete, že vetranie na spôsob vetračky nie je v zime ideálnou voľbou? Pri vetraní cez vetračku, "trpí" tesnenie okien. Spôsobiť to môže až 30% tepelného úniku. V okolí okien sa steny začnú ochladzovať a vlhnúť, čo je ideálne prostredie pre tvorbu plesní. 

Najlepším riešením je rýchle a intenzívne vetranie, tri krát denne, v trvaní cca 5 minút. Keď vytvoríte v miestnosti prievan, vzduch sa vymení rýchlejšie, pričom steny a podlahy zostanú teplé a nedochádza k stratám tepla.

V kuchyni by sme mali vetrať častejšie, nakoľko je tam častý výskyt vodných pár, z varenia, preto by sme mali používať digestor a každý hrniec by mal mať pokrievku. V spálni by sme taktiež mali vetrať častejšie, ako v miestnostiach, kde sa nezdržujeme tak často. Pravidelné vetranie a čistý vzduch v spálni prispieva ku kľudnému a pokojnému spánku. Kúpeľňa by mala byť vybavená ventiláciou, pokiaľ tam nie je okno a nie je možnosť intenzívneho vetrania. 

Ak steny v miestnosti vlhnú, nemali by sme sušiť bielizeň ani na radiátore, keďže tým by sme len bránili vstupu tepla do priestoru. Nábytok by nemal byť tesne pri stene. Medzi ním a stenou by malo byť minimálne 5 cm voľného priestoru.

© 2019 Stolárstvo u Kunaja s.r.o | Všetky práva vyhradené | Webtec s.r.o.