Blog / Kaštieľ Bernolákovo

Kaštieľ v Bernolákove je známy svojou bohatou históriou. Zapísaný je aj v zozname národných kultúrnych pamiatok.

Kaštieľ v Bernolákove bol postavený v 18. storočí, po skončení tureckých vojen rodom Esterházyovcov. Dal si ho postaviť príslušník grófskej vetvy Esterházyovcov, chorvátsky bán a krajinný sudca Jozef Esterházy, podľa plánov Johanna Bernharda Fischera z Erlachu, najvýznamnejšieho architekta svojej doby. Po smrti grófa Františka Esterházyho st. sa dostal do majetku grófa Františka Esterházyho ml., ktorý zastával významné funkcie, ktorý bol hlavným županom Mosonskej stolice, neskôr komorným radcom, potom sa stal uhorským kancelárom, v roku 1777 hlavným dvorským správcom a v roku 1783 chorvátskym bánom. Na viedenskom dvore bol veľmi obľúbený a patril k ústredným postavám viedenskej tereziánskej spoločnosti. V roku 1766 tu oslávila svoje narodiny Mária Terézia a v roku 1910 navštívil kaštieľ aj vtedajší americký prezdient Theodore Roosevelt.

Kaštieľ bol v priebehu 20. storočia dva krát výraznejšie poškodený. Prvé poškodenie nastalo v roku 1911, keď vyhorel. V roku 1945 bol kaštieľ poškodený vojnovými udalosťami.

Kaštieľ sa skladá z troch poschodí s dvoma nárožnými vežami a centrálnou oválnou vežou. Rytmicky členená fasáda vstupného nádvoria má architektonicky zvýraznené prvé podlažie s bohatou dekoratívnou výplňou okolo okien. Zachovať historickú jedinečnosť okien a dverí bolo v tejto zákazke pre nás hlavným cieľom. 

Kaštieľ sa nachádza v rozsiahlom parku, v ktorom dnes nájdete golfové ihrisko. 

© 2019 Stolárstvo u Kunaja s.r.o | Všetky práva vyhradené | Webtec s.r.o.