Blog / Návod na opravu farby drevených okien

Všetky okná potrebujú z času na čas starostlivosť. 

V prípade že máte drevené okná a farba Vám po rokoch používania začala "zliezať" máme tu pre Vás návod, ako dokážete Vašim oknám pomôcť. 

Na naše produkty používame farby a moridlá značky Sikkens a teda aj návod bude viazaný na túto značku. V drvivej väčšine prípadov ale tento návod bude vyhovovať akýmkoľvek dreveným oknám a farbám. 

Návod na obnovu farby okien KUNAJ

 1. Odstrániť poškodenú farbu ideálne z celého poškodeného dielu. Ak tento diel nie je poškodený vo veľkom rozsahu, stačí lokálne prebrúsiť „do živa“.
 2. Špáry spojov alebo prípadné praskliny treba vyplniť tmelom.
 3. Po prebrúsení a odstránení nečistôt a prachu, nanesieme moridlo. Moridlo sa nanáša do mokra. To znamená, že moridlo sa nanáša tak, ako keby bol diel alebo časť okna ponorený do moridla a takto namorený.
 4. Morenie robíme 2 krát.
 5. Doba schnutia jednej vrstvy moridla pri cca 20°C, je 1-2  hodiny. Ďalšiu vrstvu nanášame po vyschnutí predošlej.
 6. Po vyschnutí nanesieme farbu v 2 až 3 vrstvách.
 7. Doba schnutia jednej vrstvy farby pri cca 20°C, je tiež 1-2 hodiny. Ďalšiu vrstvu nanášame až po vyschnutí predošlej.
 8. MORIDLO A ASPOŇ JEDNU VRSTVU FARBY TREBA NANIESŤ HNEĎ V DEŇ BRÚSENIA. Je to z dôvodu že ak by nebolo priaznivé počasie alebo by sa v priebehu morenia pokazilo a napršalo by na okno, môže moridlo zmeniť farbu alebo sa môžu vytvoriť fľaky.
 9. Po oprave dielov alebo lokálnych častí okna sa natrú aj nepoškodené časti okna a to tak, že ak sa budú dávať 3 vrstvy farby na poškodenú časť, tak na zvyšné okno sa dá 1 až 2 vrstvy farby.
 10. Po takomto ošetrení je ideálne  použiť aj ošetrovaciu sadu Sikkens (po úplnom vyschnutí farby).
 11. V prípade, že by sa za čas po 3-4 rokoch objavia praskliny na farbe alebo iné malé poškodenia, treba okno pretrieť jednou vrstvou farby, aby sa predišlo zväčšovaniu poškodenia.
© 2021 Stolárstvo u Kunaja s.r.o | Všetky práva vyhradené | Webtec s.r.o.