Blog / Posuvné okná a dvere. Kedy áno a kedy radšej nie?

Posuvné okná a dvere sú krásnym, ale v mnohých prípadoch aj veľmi praktickým doplnkom pre Vaše bývanie. V dnešnom článku si priblížime čo to posuvné systémy sú a kedy je vhodné ich použiť.

Posuvné okná HS portál.

Takzvaný zdvižno-posuvný portál, prináša dokonalú techniku ovládania pre maximálne pohodlie. HS portál je bezpečný, komfortný a pritom ľahko ovládateľný bez vynaloženia veľkého úsilia aj pri hmotnosti krídla 400 kg. Kovanie zdvihne portál na malých kolieskach a tie ľahúčko prechádzajú po kolajničke, ktorá má výšku len 1cm a vďaka tomu je celý prechod takýmto portálom bezbariérový. 

 

Kedy je HS portál vhodný?

V prípade, že chcete presvetliť priestor veľkým presklením, napríklad východ na terasu či balkón, je toto riešenie veľmi vhodné. Celé posuvné krídlo a fixná časť sú presklené takže svetla bude prúdiť dostatok. Tak isto sa dajú spraviť HS portály viackrídlové. Čo to znamená? Znamená to to, že po otočení kľučkou do otvorenej polohy, a posúvaní krídla, sa po úplnom otvorení začne s prvým krídlom posúvať aj ďalšie krídlo a celkový prechod takýmto portálom je potom o značnú časť väčší. V skratke, HS portál je vhodný na veľké presklenia s veľkým stavebným otvorom.

 

Kedy nie je vhodné použiť HS portál?

V prípade, že máte na Vašej stavbe stavebný otvor pre balkónové dvere menší ako 1500mm na šírku, treba rátať s tým, že po otvorení portálu Vám ostane na prechod von cca 500-550mm. To nie je ani šírka dvier do kúpeľne ktoré robia od 600mm.

V tomto prípade odporúčame zvoliť „klasické“ balkónové dvere s bezbariérovým prahom, ktoré viete v prípade potreby otvoriť celé, a teda oba krídla naraz. V tom prípade Vám pri stavebnom otvore 1500mm ostane prechod cca 1350mm.

 

Posuvné okno PSK portál.

Ide o sklopno posuvný portál, s rovnako veľkou presklenou plochou ako má HS portál. Jediný rozdiel je v systéme otvárania, kde PSK portál sa posúva po ráme krídla. Toto okno sa dá sklopiť na „vetračku“ ako klasické drevené alebo drevohliníkové okno a následne vyklopiť spodnú časť. Potom sa dá celé krídlo posúvať po fixnom krídle.

 

Kedy je PSK portál vhodný?

Ak máte malú miestnosť kde nemáte priestor na to aby ste mali otvorené krídlo tak riešenie PSK je najlepšie čo môžete do tohto priestoru dať. Predstavte si že máte šatník a po oboch stranách máte skrine. Na konci miestnosti máte okno ale kvôli skriniam ho nemôžte klasicky otvoriť. Keďže PSK posuvné okno sa neotvára do priestoru ale posúva sa o fixnom okne, problém máte vyriešený.

 

Kedy nie je vhodné použiť PSK portál?

V prípade, že veľkosť okna je väčšia ako cca 2x2 metre je vhodnejšie použiť HS portál, nakoľko obsluha PSK pri tomto rozmere je trošku náročnejšia. Ďalšia vec na ktorú si treba dať pozor je to, že PSK portál nie je bezbariérový. Po otvorení je na spodnej časti rám ktorý treba prekročiť.

 

Interiérové posuvné dvere.

U bežných krídlových dverí musíme počítať s priestorom pre ich otváranie a zatváranie, zatiaľ čo posuvné dvere tento problém nevytvárajú. Iba v prípade, že sú posuvné po stene a nie do stavebného puzdra, musíme počítať s miestom pri stene, kam sa posúvajú. Pokiaľ však aj tu postavíme nejaký kus nábytku, ale ďalej od steny, aby sa dvere mohli posúvať, nič sa nedeje. Posuvné dvere sú preto celkom ideálne do malých bytov, kde šetríme s každým metrom štvorcovým.

 

 

© 2021 Stolárstvo u Kunaja s.r.o | Všetky práva vyhradené | Webtec s.r.o.