Blog / Prečo sa Vaše okná rosia?

Aj Vaše okná sa rosia a vy neviete prečo? Je to len estetický problém, alebo je to niečo závažnejšie? 

Kondenzácia vodných pár vzniká vtedy, keď sa teplý a vlhký vzduch stretne so studeným povrchom na oknách.

Rosenie okien sa týka okenných výplní, aj rosenia krídiel a rámov. Pri oknách so slabšou tepelnou izoláciou sa rosenie často objavuje na vnútornej strane okien a hlavne v zime. Okná s trojsklom sa rosia častejšie zvonku. Pri výbere nových okien treba dať prednosť kvalitným okenným rámom a sklu s vyššou tepelnou izoláciou, aby sme predišli roseniu okien z vnútornej strany okien. Čím je nižšia hodnota Uw, tým je menšia pravdepodobnosť rosenia okien.

Vzduch v miestnosti dokáže prijať len určité množstvo vodnej pary, a preto všetko čo je nad touto hranicou kondenzuje na chladných miestach. Preto sa okná väčšinou rosia v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, ako napríklad kúpeľňa a kuchyňa. Jedinou overenou možnosťou je pravidelné a intenzívne vetranie v týchto miestnostiach. 

Aj sušenie prádla v miestnosti, rôzne predmety na parapete a zlé umiestnenie závesov môžu prispievať k roseniu okien, preto by ste mali odstrániť tieto rizikové faktory.

Ďaľším opatrením je správne vykurovanie miestností. Teplotný režim by mal byť rovnomerný. Medzi dennou a nočnou teplotou sa odporúča maximálny teplotný rozdiel 5°C. Nevhodné je aj šetrenie na kúrení, keď napríklad odchádzate z domu a vypnete kúrenie s tým, že po návrate ho opäť zapnete. Teplota v miestnostiach by sa mala pohybovať medzi 18-22°C. Povrchová teplota stien nemá byť nižšia o viac než 2-4 °C.

Vynikajúci "lapač" vlhkosti je obyčajné grilovacie uhlie, ktoré dokáže odčerpávať vlhkosť z miestnosti s tým, že ju pohltí do svojej štruktúry. Uhlie môžte umiestniť do dózy s dierkami na vrchnáku. Po troch týždňoch je potrebné uhlie vymeniť. 

Naozajstný problém predstavuje rosenie okien, ktoré vzniká medzi sklami, to je už dôvod na reklamáciu okien, preto ak dochádza k takejto situácii, obráťte sa na výrobcu, od ktorého máte okná dodané. 

© 2019 Stolárstvo u Kunaja s.r.o | Všetky práva vyhradené | Webtec s.r.o.