Blog / Župný dom Nitra

Možno si to ani neuvedomujeme, no Slovensko je bohaté na historické budovy tak, ako žiadne iné štáty. 

Župný dom v Nitre k nim bez debaty patrí. Dom bol postavený ako baroková palácová stavba v roku 1823 a je vstupnou bránou do mestskej pamiatkovej rezervácie "Horné mesto" v Nitre. Budova  bola s menšími prestávkami od svojho vzniku sídlom Nitrianskej župy. Vo funkcii župana tu pôsobil aj známy slovenský spisovateľ - Janko Jesenský.

V časti Horný Palánok, ktorá slúžila v 17. storočí ako obranný val je umiestnená galerijná záhrada. Boli tu organizované rôzne kultúrne podujatia, ako večery pri fontáne, výstavy a koncerty. V súčasnosti nájdete v Župnom dome okrem galérie aj sídlo predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. 

Pre Župný dom sme vyrábali okná v drevenom profile D78 a taktiež drevené interiérové dvere v podobe historických replík. Povrch dverí je upravený špeciálnou technikou, ktorá sa nazýva fládrovanie. Pri fládrovaní ide o napodobnenie kresby a štruktúry dreva. 

Pre fládrovanie je najprv potrebný očistený a dohladka obrúsený, prípadne tmelením vyspravený predmet natrieť základnou podkladovou farbou, ktorá bude presvitať kresbou napodobňujúcou drevo. Hladká plocha je dôležitá preto, aby sa gumová stierka na nerovnostiach a zabudnutých neroztrených kvapôčkach nezrážala a nekazila kresbu.

Na spodnú, dokonale zaschnutú vrstvu, sa potom nanesie vrchná vrstva farby, ktorá sa hneď stiera pomocou gumovej stierky. Plynulým kyvným pohybom stierky sa vytvorí štruktúra napodobňujúca drevené letokruhy. 

© 2020 Stolárstvo u Kunaja s.r.o | Všetky práva vyhradené | Webtec s.r.o.